Mateusz Smoczyński Quintet – Berek

Universal Music Polska 576 107 1 (2017)

Mateusz Smoczyński – skrzypce, skrzypce barytonowe
Konrad Zemler – gitara
Jan Smoczyński – fortepian
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

Mateusz Smoczyński powraca ze swoim kwintetem! Jest to formacja, z którą dokładnie 10 lat temu nagrał swój debiutancki album. Po kilku latach dzielenia czasu między kontynentami – pobyt Mateusza w Stanach Zjednoczonych i współpraca m.in. z Turtle Island Quartet, nadszedł czas, aby zebrać swoje dotychczasowe doświadczenia i ponownie wydać autorski projekt.


Na płycie „Berek” znajdują się kompozycje lidera, oraz jego brata – Jana Smoczyńskiego. Album ten zawiera wiele nawiązań do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku oraz muzyki klasycznej. Mateusz wykonuje swoje partie na skrzypcach oraz na instrumencie bardzo wyjątkowym i w Polsce praktycznie nieznanym –  skrzypcach barytonowych. W skład zespołu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy jazzowi – Konrad Zemler na gitarze, Jan Smoczyński na fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie oraz Michał Miśkiewicz na perkusji.


Płyta została zarejestrowana w grudniu 2016 roku, kilka miesięcy po wygranej Mateusza Smoczyńskiego w Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta.

Spis utworów:
 1. Przebiórka (Jan Smoczyński) 7:02
 2. Berek (Mateusz Smoczyński) 6:03
 3. Mleko i miód (Jan Smoczyński) 6:14
 4. Otwarte E (Mateusz Smoczyński, Konrad Zemler, Jan Smoczyński, Wojciech Pulcyn, Michał Miśkiewicz) 2:13
 5. Pożegnanie z Teksasem (Jan Smoczyński) 8:00
 6. Odcinki (Solo Piano) (Jan Smoczyński) 0:53
 7. Gdybyś tylko chciał (Jan Smoczyński) 6:25
 8. Gruby kot (Mateusz Smoczyński) 5:29
 9. Jakoś leci (Jan Smoczyński) 6:06
 10. Jazda (Jan Smoczyński) 7:57
 11. Ballada dla M. (Mateusz Smoczyński) 4:28
 12. Empiria (Mateusz Smoczyński) 4:37
 13. Odcinki (Jan Smoczyński) 2:08

Realizacja, miks i mastering: Jan Smoczyński.
Nagrano 12-14 grudnia 2016 r. w Studio Tokarnia, Nieporęt.
Zdjęcia: Zosia Zija i Jacek Pióro.
Projekt graficzny: Michał Krasnopolski

Berek został nominowany do nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Jazzowy Album Roku!

Recenzje

Pięciogwiazdkowa recenzja Berka w Jazz Forum!

Pierwsze skrzypce jako się rzekło gra tu Mateusz Smoczyński. Mimo edukacji klasycznej prowadzi frazę w sposób wybitnie jazzowy, gdzie wyrazistość i pewność myśli muzycznej górują nad artykulacyjnymi niuansami.

Słuchamy Oglądamy Oceniamy – recenzja Berka

Wyrazy szacunku należą się każdemu muzykowi z osobna, bowiem każdy na tym materiale pokazuje swój charakter i osobowość muzyczną (partie solowe fenomenalne), jednocześnie będąc harmoniczną częścią zespołu. Muzycy są niezwykle zgrani i z pewnością potrafią bawić się muzyką, bo zabawy te są niesamowicie umiejętnie przeprowadzone, choć jednocześnie trzymane na wodzy.

Recenzja Berka w Jazzarium

„Berek” cieszy nie tylko bogactwem muzycznym, ale także faktem, że Mateusz Smoczyński wraca na scenę jako lider kwintetu. Artysta z takim talentem i doświadczeniem jest niejako potrzebny jazzowym odbiorcom nie tylko jako członek Atom String Quartet i gość niezliczonej ilości przedsięwzięć, ale właśnie jako autor i lider zespołu.