Mateusz Smoczyński Quintet
Mateusz Smoczyński powraca ze swoim kwintetem! Jest to formacja, z którą dokładnie 10 lat temu nagrał swój debiutancki album. Po kilku latach dzielenia czasu między kontynentami – pobyt Mateusza w Stanach Zjednoczonych i współpraca m.in. z Turtle Island Quartet, nadszedł czas, aby zebrać swoje dotychczasowe doświadczenia i ponownie wydać autorski projekt.
Na płycie „Berek” znajdują się kompozycje lidera, oraz jego brata – Jana Smoczyńskiego. Album ten zawiera wiele nawiązań do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku oraz muzyki klasycznej. Mateusz wykonuje swoje partie na skrzypcach oraz na instrumencie bardzo wyjątkowym i w Polsce praktycznie nieznanym – skrzypcach barytonowych. W skład zespołu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy jazzowi – Konrad Zemler na gitarze, Jan Smoczyński na fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie oraz Michał Miśkiewicz na perkusji.
Płyta została zarejestrowana w grudniu 2016 roku, kilka miesięcy po wygranej Mateusza Smoczyńskiego w Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta.
Dyskografia
Recenzje
Pięciogwiazdkowa recenzja Berka w Jazz Forum!
Pierwsze skrzypce jako się rzekło gra tu Mateusz Smoczyński. Mimo edukacji klasycznej prowadzi frazę w sposób wybitnie jazzowy, gdzie wyrazistość i pewność myśli muzycznej górują nad artykulacyjnymi niuansami.
Słuchamy Oglądamy Oceniamy – recenzja Berka
Wyrazy szacunku należą się każdemu muzykowi z osobna, bowiem każdy na tym materiale pokazuje swój charakter i osobowość muzyczną (partie solowe fenomenalne), jednocześnie będąc harmoniczną częścią zespołu. Muzycy są niezwykle zgrani i z pewnością potrafią bawić się muzyką, bo zabawy te są niesamowicie umiejętnie przeprowadzone, choć jednocześnie trzymane na wodzy.
Recenzja Berka w Jazzarium
„Berek” cieszy nie tylko bogactwem muzycznym, ale także faktem, że Mateusz Smoczyński wraca na scenę jako lider kwintetu. Artysta z takim talentem i doświadczeniem jest niejako potrzebny jazzowym odbiorcom nie tylko jako członek Atom String Quartet i gość niezliczonej ilości przedsięwzięć, ale właśnie jako autor i lider zespołu.
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Konrad Zemler – gitara
Jan Smoczyński – fortepian
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja
Mateusz Smoczyński – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Vladislav Sendecki, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek i Sebastian Karpiel Bułecka. Stypendysta w programie „Młoda Polska”. Brał udział w prawykonaniu koncertu skrzypcowego Zbigniewa Seiferta. Lider kwintetu, członek New Trio oraz współzałożyciel Atom String Quartet, z którym wygrał konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej. ASQ za swoje albumy został nagrodzony Fryderykami (Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Debiut Roku). W latach 2012-2016 był pierwszym skrzypkiem w amerykańskim Turtle Island Quartet (zdobywcy dwóch nagród Grammy). Kwartet wziął gościnny udział w nagraniu płyty „After Blue” wokalistki Tierney Sutton, która został nominowana do nagrody Grammy. W 2014r. premierę miała autorska płyta zespołu – „Confetti Man”, która została uznana przez National Federation of Music Clubs za najlepsze amerykańskie kameralne nagranie roku.
Konrad Zemler – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat I nagrody na konkursie Guitar City 99. Z zespołem Blue Mind Quartet wygrał Bielską Zadymkę Jazzową. W 1999r. otrzymał wyróżnienie indywidualne na II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Od 2003r. prowadzi działalność dydaktyczną jako wykładowca klasy gitary jazzowej na uniwersytetach oraz warsztatach muzycznych. Współpracował m.in. z: Andrzejem Jagodzińskim, Tomaszem Szukalskim, Adamem Pierończykiem, Januszem Muniakiem, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Maciejem Strzelczykiem.
Jan Smoczyński – absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Niedzieli. Laureat pierwszego miejsca i nagrody indywidualnej na międzynarodowym konkursie Jazz Juniors. Autor aranżacji do projektów „Głosy Gór” (z Januszem Olejniczakiem i Jerzym Maksymiukiem) oraz Inspired by Lutosławski Grażyny Auguścik. Kierownik muzyczny w zespole Urszuli Dudziak oraz Kayah Transoriental Orchestra. Współpracował m.in. z Anną Marią Jopek, Ewą Bem, Tomaszem Szukalskim, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Urbaniakiem, Davidem Murrayem, Gilem Goldsteinem oraz Bobbym McFerrinem. Nagrywał dla Justyny Steczkowskiej, Moniki Brodki, Doroty Miśkiewicz oraz duetu Krajwski/Piaseczny. Kompozytor i producent albumu Kayah – „Gdy pada śnieg”. Współtwórca sukcesu Bovska.
Wojciech Pulcyn – absolwent Policealnego Studium Jazzu w Warszawie w klasie Zbigniewa Wegehaupta. Koncertuje i nagrywa z najbardziej uznanymi polskimi muzykami, m.in. Kazimierzem Jonkiszem, Ewą Bem i Michałem Urbaniakiem, Rafałem Sarneckim i Michałem Tokajem. Współpracował z Kapelą ze Wsi Warszawa, Ogrodami Alamut i Kwartetem Bartosza Niedźwieckiego. W 2013r. wraz z pianistą Bogdanem Hołownią Pulcyn nagrał album Śpiewnik Henryka Warsa.
Michał Miśkiewicz – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Debiutował w zespole Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Na stałe współpracował z Tomaszem Stańko, z którym uczestniczył w nagraniach płyt dla niemieckiej wytwórni ECM. Jest członkiem zespołu Marcin Wasilewski Trio, który również dostał się pod skrzydła ECM. Michał współpracował z całą czołówką polskiego jazzu, miał również okazję zetknąć się z największymi nazwiskami jazzu światowego, jak m.in. Billy Harper, Dino Saluzzi, Joe Lovano, John Surman, Mike Turner, Gregoire Maret, Anders Jormin, Palle Daniellson, Bobo Stenson oraz Charles Lloyd.