Programy orkiestrowe

Mateusz Smoczyński wielokrotnie występował jako solista z towarzyszeniem najlepszych polskich orkiestr. Dwukrotnie wykonywał koncert skrzypcowy Zbigniewa Seiferta. W roku 2018 w NOSPR odbyła się premiera jego koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, a na rok 2021 zaplanowana jest premiera kolejnego, tym razem podwójnego koncertu na skrzypce i saksofon.

„Adam’s Apple” to pierwszy koncert skrzypcowy Mateusza Smoczyńskiego. Autor utworu jest czynnym skrzypkiem jazzowym, jednak kompozycji tej zdecydowanie bliżej jest do współczesnych utworów z gatunku muzyki poważnej, niż do jazzu. W koncercie nie brakuje oczywiście elementów improwizacyjnych, ale i one w zdecydowanej większości utrzymane są w stylu muzyki poważnej. Koncert zbudowany jest z czterech części wykonywanych attaca. Kompozytor, pisząc samemu dla siebie, mógł w pełni wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenia, które zdobył wykonując inne gatunki muzyczne. W utworze znajdziemy techniki wykonawcze, których nie ma w innych koncertach skrzypcowych. Ciekawostką jest również to, jedna z części wykonywana jest na skrzypcach barytonowych, instrumencie w Polsce praktycznie nieznanym, o pastelowym brzmieniu i skali zbliżonej do wiolonczeli. Tytuł utworu, choć nie dosłownie, nawiązuje do ostatnich fascynacji Mateusza Smoczyńskiego muzyką Johna Adamsa. To właśnie muzyka tego amerykańskiego „maksymalnego minimalisty” zainspirowała polskiego muzyka do napisania koncertu skrzypcowego.

Recenzje

Mateusz Smoczyński w Warner Music!

Mateusz Smoczyński w Warnerze! Skrzypek, solista i kompozytor, jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków, współzałożyciel Atom String Quartet, przez lata mieszkający w San Franciso, gdzie współpracował z legendarnym Turtle Island Quartet (dwie...

Adam’s Apple w Filharmonii Narodowej!

Warszawa, 28 i 29 maja – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko zagra pierwsze otwarte dla publiczności koncerty po przerwie spowodowanej ograniczeniem działalności instytucji kultury. Solistą będzie Mateusz Smoczyński, który wystąpi w podwójnej roli skrzypka oraz kompozytora. W programie znalazł się I Koncert skrzypcowy „Adam’s Apple” Smoczyńskiego oraz utwory Igora Strawińskiego i Zygmunta Krauzego.

Nagranie koncertu Adam’s Apple

Dostępne jest nagranie z fragmentami koncertu skrzypcowego Mateusza Smoczyńskiego - "Adam's Apple"! Nagranie pochodzi z koncertu w NOSPR w Katowicach, który odbył się w ramach Zaduszek Jazzowych 4 listopada 2018 roku. Mateusz Smoczyński – skrzypce, skrzypce...