Nakładem niemieckiej wytwórni ACT Music zostanie wydany album Speaking Sound Joachima Kühna i Mateusza Smoczyńskiego. Premiera płyty przewidziana jest na 31 stycznia 2020 roku.

Nagrania odbyły się w domowym studio Joachima Kühna. Muzycy zarejestrowali materiał spontanicznie, podczas wizyty Mateusza Smoczyńskiego na Ibizie. Każdy z utworów na płycie, to uchwycenie pierwszego wspólnego wykonania danej kompozycji. Nie było żadnych dubli oraz wcześniejszych ustaleń. Muzycy intuicyjnie podążali za sobą w nieznanym kierunku.

 

Joachim Kühn i Mateusz Smoczyński po raz pierwszy wystąpili razem w 2009 roku w Filharmonii Krakowskiej podczas prawykonania koncertu skrzypcowego Zbigniewa Seiferta, który zorganizowała Fundacja im. Zbigniewa Seiferta. Drugi raz na scenie spotkali się dopiero po 9 latach, przy okazji premiery koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple” Mateusza Smoczyńskiego w NOSPR, gdzie jednocześnie wykonany został koncert Seiferta. I właśnie w NOSPR pojawił się pomysł na założenie duetu i padła propozycja aby Mateusz Smoczyński w wolnej chwili pojawił się na Ibizie.

Nagrania zrealizował przyjaciel Joachima Kühna – Gerard Guse, a miksy wykonał Jan Smoczyński w Studio Tokarnia w Nieporęcie. Zdjęcia – Tomasz Sagan.