Pierwszego marca o godz. 19.00 w PROMie Kultury “Saska Kępa” skrzypek Mateusz Smoczyński wystąpi ze swoim solowym recitalem. Koncert odbędzie się w ramach cyklu “Cały ten jazz! Meet!” i zostanie przepleciony rozmową, którą poprowadzi gospodarz spotkania – Jerzy Szczerbakow. Mateusz Smoczyński opowie m.in. o swoich doświadczeniach z ostatnich paru lat, kiedy to żył na dwóch kontynentach równocześnie. Nie zabraknie szczegółowych porównań europejskiego i amerykańskiego rynku muzycznego widzianego oczami skrzypka występującego na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych w obu zakątkach świata.

Podczas koncertu zabrzmią głównie autorskie kompozycje Mateusza Smoczyńskiego. Wykonane zostaną na skrzypcach, skrzypcach barytonowych, skrzypcach Stroha zupełnie solo lub z pomocą loopera i elektroniki. W programie znajdą się też utwory jego największych inspiracji – amerykańskiego wiolonczelisty i bliskiego przyjaciela – Marka Summera oraz skrzypka Zbigniewa Seiferta.

Mateusz Smoczyński znany jest głównie ze współpracy z dwoma najlepszymi na świecie jazzowymi kwartetami smyczkowymi – amerykańskim Turtle Island Quartet (zdobywcy dwóch nagród Grammy) oraz polskim Atom String Quartet (zdobywcy dwóch Fryderyków oraz wielokrotni zwycięzcy w plebiscycie czytelników Jazz Forum – Jazz Top). Poza tym jest liderem swojego kwintetu i członkiem New Trio, który tworzy wspólnie ze swoim bratem Janem Smoczyńskim i rosyjskim perkusistą Alexandrem Zingerem. Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. Wielokrotnie koncertował z niemiecką grupą schultzing. Na drugiej edycji festiwalu Zbigniew Seifert in Memoriam w Berlinie miał okazję wystąpić z takimi muzykami jak Richie Beirach, Ack van Rooyen oraz Glen Moore.

Koncert na Saskiej Kępie będzie również okazją do spotkania się i uczczenia 32 urodzin Mateusza Smoczyńskiego. Wstęp wolny.