16 czerwca w Hannoverze odbyła się premiera najnowszej kompozycji Mateusza Smoczyńskiego – Nowych Pieśni Kurpiowskich. Utwór został skomponowany na zlecenie kwartetu fortepianowego Flex Ensemble z Hannoveru i razem z kompozycjami Pawła Mykietyna, Krzysztofa Pendereckiego i Fryderyka Chopina jest częścią ich najnowszego programu „Slavic Sentiment – Polnische Volksmusik reloaded”.

Wszystkie części najnowszej kompozycji Mateusza Smoczyńskiego zostały zainspirowane oryginalnymi pieśniami kurpiowskimi. Sam autor mówi utworze:

Kiedy otrzymałem od zespołu Flex Ensemble propozycję napisania kompozycji opartej na polskim folklorze, zacząłem poszukiwania interesujących mnie treści. W tym celu kilkukrotnie przestudiowałem m.in. komplet płyt Muzyka Źródeł, wydanych nakładem Polskiego Radia. Najbardziej zaintrygowały mnie pieśni kurpiowskie i na nich finalnie się skupiłem. Wiedziałem oczywiście, że mój ulubiony kompozytor – Karol Szymanowski – napisał na podstawie tych ludowych utworów cały komplet swoich kompozycji. Ja jednak nie wracałem już do tych opracowań, nie chciałem ich naśladować. Postanowiłem poszukać własnych rozwiązań i własnego języka. Mocno dysonansująca harmonika Szymanowskiego jest mi bardzo bliska i trudno mi od niej uciec, ale w Nowych Pieśniach Kurpiowskich można również usłyszeć wiele nawiązań do muzyki minimalistycznej, a nawet miejscami do muzyki rozrywkowej! W niektórych miejscach starałem się układać mocno zniekształconą melodię w transowe groovy. Mam jednak ogromną nadzieję, że pomimo tej muzycznej dewastacji, słuchacze w dalszym ciągu odnajdą w tych utworach polską lirykę.