Jazz, skrzypce i legendarny pianista na jednej scenie. Premierowe wykonanie Koncertu na skrzypce, fortepian i orkiestrę symfoniczną Mateusza Smoczyńskiego już 7 października 2022 roku w Filharmonii Szczecińskiej.

Znany z Atom String Quartet i Turtle Island Quartet skrzypek jazzowy Mateusz Smoczyński, coraz śmielej wkracza ze swoimi utworami na tereny zarezerwowane do niedawna dla kompozytorów poważnej muzyki symfonicznej. Jego najnowszy utwór: III Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę symfoniczną Fallen Angel dedykowany jest legendzie pianistyki – Januszowi Olejniczakowi. 

To właśnie Olejniczak, bacznie obserwując rozwój artystyczny Mateusza Smoczyńskiego praktycznie od samego początku jego kariery oraz będąc pod ogromnym wrażeniem warszawskiej premiery I Koncertu skrzypcowego Adam’s Apple w Filharmonii Narodowej w 2021 r.,  stwierdził, że dorobek Smoczyńskiego musi poszerzyć się o utwór symfoniczny na fortepian. W rezultacie powstał Fallen Angel, koncert łączący klasyczną formę z romantycznym fortepianem oraz elementami improwizowanymi, czerpiącymi z jazzu, a nawet rocka w partii skrzypiec. Orkiestra potraktowana jest w pełni symfonicznie i w przeciwieństwie do wielu utworów z pogranicza stylów, nie jest jedynie tłem dla wirtuozowskich popisów instrumentów solowych, lecz pokazuje maksimum możliwości brzmieniowych i technicznych, tworząc niezwykle efektowną dla słuchaczy całość. Tytułem, jak w przypadku Adam’s Apple, Smoczyński pozostaje w biblijnej koncepcji oraz po raz kolejny nawiązuje do amerykańskiego kompozytora – Johna Adamsa, a dokładnie do jego koncertu fortepianowego. 
Nowatorski styl utworów Smoczyńskiego wymaga nowoczesnej oprawy. Nie bez przyczyny na miejsce premiery Fallen Angel wybrano więc Szczecin i wielokrotnie nagradzaną w konkursach architektury współczesnej siedzibę Filharmonii im. M. Karłowicza. W roli solistów w prawykonaniu udział wezmą wspomniany Janusz Olejniczak (fortepian) i sam autor dzieła – Mateusz Smoczyński (skrzypce), a towarzyszyć im będzie towarzyszeniem Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej pod batutą Wojciecha Rodka.

Partnerem premiery Fallen Angel są Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Powstanie utworu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Fallen Angel

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Janusz Olejniczak – fortepian
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Wojciech Rodek – dyrygent

Program:

Mateusz Smoczyński – Fallen Angel Koncert podwójny na skrzypce, fortepian i orkiestrę (premiera)
César Franck – Symfonia d-moll