Zbigniew Seifert geniusz skrzypiec jazzowych / Smoczyński Solo

thu17oct7:00 pmthu8:30 pmZbigniew Seifert geniusz skrzypiec jazzowych / Smoczyński Solo

Event Details

W 40. rocznicę śmierci Patrona Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, instytucja przygotowała prezentację multimedialną, która zaprezentowana zostanie przez ANETĘ NOREK-SKRYCKĄ, autorkę jedynej pełnej biografii polskiego genialnego artysty oraz koncert MATEUSZA SMOCZYŃSKIEGO.

MATEUSZ SMOCZYŃSKI jest zwycięzcą konkursu Zbigniewa Seiferta. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych oraz world na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Autor koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w NOSPR.

Wydarzenie jest częścią
IV MAZOWIECKIEGO JAZZ JAM LEGIONOWO – 2019

ZBIGNIEW SEIFERT (1946 – 1979)
Tomasz Stańko: Zbyszek to nasz narodowy skarb
Urszula Dudziak: To był taki Paganini skrzypiec jazzowych
Glen Moore: Zbyszek był geniuszem jak Miles Davis.

„Zbigniew Seifert geniusz skrzypiec jazzowych, twórca oryginalnego stylu, zafascynowany muzyką Johna Coltrane’a. Za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co najbardziej kochał w muzyce swojego mistrza. Dzięki specyfice instrumentu, klasycznemu wykształceniu i, jak twierdzi wielu, „słowiańskiej duszy”, Seifertowi udało się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane’em jazzowych skrzypiec: po kilku dekadach od śmierci artysty jego muzyka nadal zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. Emocjonalna temperatura muzyki Seiferta, zwłaszcza późniejszej, wynika w jasny sposób z życia artysty, zmagającego się ze śmiertelną chorobą. Praca musiała być efektywna, a rezultaty – natychmiastowe, bo Seifert wiedział, że ma mało czasu. Zbyt mało, aby zrealizować wszystkie swoje artystyczne plany.”

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

more

Time

October 17, 2019 7:00 pm - 8:30 pm(GMT+00:00)

Location

MOK Legionowo

Norwida 10

Other Events