Smoczyński/Forte/von Gutzeit w Lusławicach

sun07jul7:00 pmsun9:00 pmSmoczyński/Forte/von Gutzeit w Lusławicach

Event Details

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta zaprasza na koncert trzech wirtuozów, laureatów i finalistów Konkursu Seiferta. Na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zagrają: Mateusz Smoczyński, Mario Forte oraz Benni von Gutzeit. Artystom towarzyszyć będzie Trio Kuby Płużka.

KONCERT ODBĘDZIE SIĘ W RAMACH FESTIWALU EMANACJE

Doskonale znany polskiej publiczności Mateusz Smoczyński to współzałożyciel i członek słynnego Atom String Quartet. W rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” okrzyknięty został najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym 2017 roku. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek i Sebastian Karpiel Bułecka. Na swym koncie ma kilkadziesiąt płyt, jest także autorem koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku na scenie NOSPR w Katowicach. Wspólnie z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu Koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. W 2016 został zwycięzcą II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.

W tym samym roku trzecią nagrodę Konkursu Seiferta zdobył pochodzący z Algierii, a na stałe mieszkający w Nowym Jorku skrzypek Mario Forte. Tajniki muzyki zgłębiał m.in. w pięciu konserwatoriach, w tym w Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, które ukończył w 2010 r. Studiował m.in. u Didiera Lockwooda, Glenna Ferrisa, Dominique’a Juchorsa i Idy Haendel. Niedługo po ukończeniu studiów uniwersytet w Lozannie zaprosił go do grona swoich wykładowców. I to właśnie w Szwajcarii Forte założył swoją orkiestrę – String Lab Ensemble. Choć w ciągu ostatniej dekady mieszkał i grywał w ponad trzydziestu miastach, swoim domem uczynił Nowy Jork, gdzie współpracuje m.in. z brazylijskim perkusistą Sergio Krakowskim, światowej sławy skrzypkiem Markiem Feldmanem czy izraelską klarnecistką Anat Cohen. W 2018 roku powrócił na Konkurs Seiferta zdobywając tym razem jego najwyższe trofeum.

Finalistą tej samej edycji Konkursu Seiferta został znakomity niemiecki altowiolista Benjamin Benni von Gutzeit, znany m.in. z uhonorowanego nagrodą Grammy i niezwykle popularnego zespołu jazzowego Turtle Island Quartet, z którym współpracuje od 2012 r. (nota bene w tym samym zespole grał Mateusz Smoczyński). Naukę gry na altówce rozpoczął już jako czterolatek. W 1992 roku, a następnie ponownie w 1994 roku, zdobył pierwsze miejsce w finale organizowanego w Niemczech konkursu dla młodych muzyków „Jugend Musiziert”, dzięki czemu wyruszył w tournée koncertowe po Japonii. Studiował w Konserwatorium im. Brucknera w austriackim Linz w klasie skrzypka jazzowego Andreasa Schreibera, a następnie w Konserwatorium w Amsterdamie. Po studiach w Europie przeniósł się do Nowego Jorku i został pierwszym altowiolistą, który uzyskał tytuł magistra Wydziału Jazzowego Manhattan School of Music. Występował i nagrywał z takimi tuzami jak Mark Feldman, Matthew Herbert, Ernst Reijseger, Linda Oh, Cyrus Chestnut i Dave Liebman.

Podczas nadzwyczajnego koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wirtuozom jazzowych skrzypiec (i altówki) towarzyszyć będzie trio jednego z najwyżej cenionych polskich pianistów młodego pokolenia – Kuby Płużka – w składzie:
Kuba Płużek – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Max Maksymilian Olszewski – perkusja

more

Time

July 7, 2019 7:00 pm - 9:00 pm(GMT+00:00)

Location

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Lusławice 250

Other Events