Smoczyński / Forte / von Gutzeit - New York - Warsaw

mon08jul8:00 pmmon10:00 pmSmoczyński / Forte / von Gutzeit - New York - Warsaw

Event Details

New York Strings meet Warsaw Strings

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta oraz Jazz Cafe zapraszają na wyjątkowy koncert trzech wirtuozów smyczków. Mateusz Smoczyński, Mario Forte oraz Benni Von Gutzeit należą do czołówki światowego jazzu.
Łączy ich profesjonalizm, wrażliwość muzyczna oraz uczestnictwo i zwycięstwa w prestiżowym międzynarodowym Konkursie im. Zbigniewa Seiferta.

Doskonale znany polskiej publiczności wirtuoz skrzypiec Mateusz Smoczyński to współzałożyciel i członek słynnego Atom String Quartet. W rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” okrzyknięty został najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym 2017 roku. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek i Sebastian Karpiel Bułecka. Na swym koncie ma kilkadziesiąt płyt, jest także autorem koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku na scenie NOSPR w Katowicach. Wspólnie z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu Koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. W 2016 został zwycięzcą II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.

W tym samym roku trzecią nagrodę Konkursu Seiferta zdobył pochodzący z Algierii, a na stałe mieszkający w Nowym Jorku skrzypek Mario Forte. Tajniki muzyki zgłębiał m.in. w pięciu konserwatoriach, w tym w Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, które ukończył w 2010 r. Studiował m.in. u Didiera Lockwooda, Glenna Ferrisa, Dominique’a Juchorsa i Idy Haendel. Niedługo po ukończeniu studiów uniwersytet w Lozannie zaprosił go do grona swoich wykładowców. I to właśnie w Szwajcarii Forte założył swoją orkiestrę – String Lab Ensemble. Choć w ciągu ostatniej dekady mieszkał i grywał w ponad trzydziestu miastach, swoim domem uczynił Nowy Jork, gdzie współpracuje m.in. z brazylijskim perkusistą Sergio Krakowskim, światowej sławy skrzypkiem Markiem Feldmanem czy izraelską klarnecistką Anat Cohen. W 2018 roku powrócił na Konkurs Seiferta zdobywając tym razem jego główną nagrodę.

Finalistą tej samej edycji Konkursu Seiferta został znakomity niemiecki altowiolista Benjamin „Benni” von Gutzeit, znany m.in. z uhonorowanego nagrodą Grammy i niezwykle popularnego zespołu jazzowego Turtle Island Quartet, z którym współpracuje od 2012 r. (nota bene w tym samym zespole grał Mateusz Smoczyński). Naukę gry na altówce rozpoczął już jako czterolatek. W 1992 roku, a następnie ponownie w 1994 roku, zdobył pierwsze miejsce w finale organizowanego w Niemczech konkursu dla młodych muzyków „Jugend Musiziert”, dzięki czemu wyruszył w tournée koncertowe po Japonii. Studiował w Konserwatorium im. Brucknera w austriackim Linz w klasie skrzypka jazzowego Andreasa Schreibera, a następnie w Konserwatorium w Amsterdamie. Po studiach w Europie przeniósł się do Nowego Jorku i został pierwszym altowiolistą, który uzyskał tytuł magistra Wydziału Jazzowego Manhattan School of Music. Występował i nagrywał z takimi tuzami jak Mark Feldman, Matthew Herbert, Ernst Reijseger, Linda Oh, Cyrus Chestnut i Dave Liebman.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

more

Time

July 8, 2019 8:00 pm - 10:00 pm(GMT+00:00)

Location

Jazz Cafe

ul. Warszawska 69

Other Events