Smoczyński | Cagwin | Smoczyński - Jazz Fort
pią22list7:00 pmpią9:00 pmSmoczyński | Cagwin | Smoczyński - Jazz FortPoland, Warszawa
Szczegóły wydarzenia
Mateusz Smoczyński – violin, baritone violin Jan Smoczyński – synthesizers Jarrod Cagwin – drums Mateusz Smoczyński – skrzypek, kompozytor, band-leader, swobodnie poruszający się pomiędzy gatunkami. Jest współzałożycielem Atom String Quartet i
Szczegóły wydarzenia
Mateusz Smoczyński – violin, baritone violin
Jan Smoczyński – synthesizers
Jarrod Cagwin – drums
Mateusz Smoczyński – skrzypek, kompozytor, band-leader, swobodnie poruszający się pomiędzy gatunkami. Jest współzałożycielem Atom String Quartet i New Trio, liderem kwintetu, tworzy duet z wiolonczelistą Stephanem Braunem. Występował na najważniejszych światowych scenach, solo i w zespołach współpracując z artystami takimi jak Branford Marsalis, Rabih Abou-Khalil, Markus Stockhausen, Paquito D’Rivera, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Bobby McFerrin, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, czy NDR Big Band. W roli solisty ma na swoim koncie współpracę z najważniejszymi polskimi orkiestrami. W ostatnich latach Mateusz Smoczyński z sukcesem oddaje się kompozycji symfonicznej. Jest autorem pięciu koncertów skrzypcowych z towarzyszeniem orkiestry, w tym: „Adam’s Apple” na skrzypce (2018), “2PiX” na skrzypce i saksofon (2021) wykonanego wspólnie z Branfordem Marsalisem oraz „Fallen Angel” (2022) napisanego dla Janusza Olejniczaka. W swoim dorobku ponad 100 płyt, a w tym również album solowy, a także wspólną płytę nagraną w duecie z Joachimem Kühnem („Speaking Sound” ACT Music, 2020) uznaną za jeden najważniejszych krążków roku przez magazyn Downbeat. Od 2024 roku jest artystą Warner Music. W latach 2012-2016 Mateusz Smoczyński był członkiem legendarnego amerykańskiego Turtle Island Quartet (zdobywcy dwóch nagród Grammy). Z zespołem tym zagrał ponad sto koncertów na najważniejszych scenach Stanów Zjednoczonych oraz wystąpił gościnnie na nominowanej do Grammy płycie „After Blue” wokalistki Tierney Sutton. Autorska płyta Turtle Island Quartet „Confetti Man” z udziałem Smoczyńskiego została uznana przez National Federation of Music Clubs za najlepsze amerykańskie kameralne nagranie roku. Mateusz Smoczyński jest zwycięzcą II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Wielokrotnie uznawany za Skrzypka Jazzowego Roku w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych i world music na tej uczelni (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).
Jarrod Cagwin – urodzony i wychowany na wiejskich terenach w stanie Iowa w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w 1992 roku otrzymał stypendium na Berklee College of Music w Bostonie, Massachusetts. Tam zetknął się z kosmopolityczną atmosferą muzyczną, studiując w towarzystwie studentów z różnych zakątków świata. Studiował perkusję pod kierunkiem profesora Jameya Haddada, ucząc się technik gry na bębnach ręcznych z Indii, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Brazylii. W 1995 roku otrzymał grant na naukę południowoindyjskich technik gry na bębnach u Trichy Sankarana na Uniwersytecie York w Toronto w Ontario. Po ukończeniu studiów w 1996 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie występował i nagrywał z różnymi zespołami grającymi współczesną i tradycyjną muzykę. W 1999 roku rozpoczął współpracę z Grupą Rabih Abou-Khalila, a niedługo potem przeniósł się do Europy, gdzie aktywnie koncertuje i prowadzi zajęcia na całym kontynencie. Blisko współpracuje z firmą Eckermann Drums w Wiedniu, projektując bębny ramowe i zestawy perkusyjne. Prowadził również obszerne badania terenowe na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej i Zachodniej, co pozwoliło mu rozwinąć unikalny styl gry na perkusji i zestawie bębnów. Obecnie dzieli swój czas między Stambuł a Europę Zachodnią. Jest perkusistą światowej sławy tureckiej wokalistki Sezen Aksu, a także wykładowcą w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Stambule. W 2010 roku jego metoda treningu rytmicznego „One by One” oraz towarzysząca jej kompozycja „5 vor 7 vor 6” zostały opublikowane przez Ensemble Modern Media. Wśród jego licznych współprac nagraniowych i koncertowych znajdują się Fahir Atakoğlu, Erkan Oğur, Derya Türkan, Bekir Ünlüataer, Joachim Kühn, Gvork Dabaghyan, Charlie Mariano, Michel Godard, Gabriele Mirabassi, Luciano Biondini, Ricardo Ribeiro, Dusko Goykovich, Mehmet Emin Bitmez, Kudsi Erguner, Jean-Luc Fillion, Dalia Faitelson, Ferenc Snétberger, Dave Bargeron, Antonio Hart, Howard Levy, Joe Beck i Dave Samuels. Jest również gościnnym artystą w Ensemble Modern i The Next Step Percussion Group, a także występował jako solista z Orkiestrą BBC, Orkiestrą Symfoniczną Macedonii oraz Bundesjungendorchester z Niemiec. Pan Cagwin prowadzi warsztaty rytmiczne dla muzyków i tancerzy, a także kliniki dotyczące gry na bębnach ramowych i zestawach perkusyjnych w całej Europie.
Jan Smoczyński – polski pianista, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku. Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet, z którą nagrał płyty „Inspirations”, „Expressions” oraz „Berek”. Z Alexandrem Zingerem nagrali pod szyldem New Trio płytę „Simultaneous Abstractions”, nominowaną do nagrody Fryderyki oraz „Perpendicular Realities”. Współzałożyciel chrześcijańskiego, wielbieniowego zespołu „owca” (płyta „chwały” i „chwały 2.0”). Laureat nagrody Fryderyk 2017 za płytę Martyny Jakubowicz „Prosta Piosenka” w kategorii Muzyka Źródeł.
Czytaj więcej
Godzina
listopad 22, 2024 7:00 pm - 9:00 pm(GMT+00:00)
Miejsce
Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego
Stefana Czarnieckiego 51