november, 2019

sat09nov7:00 pmsat10:00 pmNDR Bigband, Olga Pasiecznik, Vladislav Sendecki & Atom String

Event Details

NDR Bigband (Hamburg), Olga Pasiecznik, Vladislav Sendecki & Atom String Quartet „My Polish Heart”, „ About Penderecki”

PROGRAM

„My Polish Heart ” (komp. Wolfgang Kerschek)
***
„Le Jardin Qublié” – Vladyslav Sendecki & Atom String Quartet

„About Penderecki” (komp. Geir Lysne)

W dniu 9 listopada 2019 w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach odbędzie się niezwykły koncert w wykonaniu czołowej światowej orkiestry jazzowej – NDR Bigband z Hamburga wraz z Atom String Quartet oraz solistami – sopranistką Olgą Pasiecznik i pianistą Vladislavem „Adzikiem” Sendeckim.

Koncert będzie powtórzeniem znakomicie przyjętej światowej prapremiery projektu którzy artyści wykonali 27 listopada 2018 w Elbphilharmonie w Hamburgu. W pierwszej części koncertu zaprezentowana zostanie kompozycje Wolfganga Kerscheka pt.”My Polish Heart” inspirowana muzyką Vladislava Sendeckiego, polskiego wielkiego pianisty od 25 lat pracującego z NDR Bigband.
W drugiej części usłyszymy kompozycje Geir Lysne pt.”About Penderecki” gdzie niemieccy improwizatorzy ” biorą na warsztat” i przetwarzają pieśni Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu słynnej sopranistki Olgi Pasiecznik. W Lusławicach dodatkowo , obok w/w kompozycji , zostanie przedstawiony na początku drugiej części koncertu ciekawy krótki program w wykonaniu Vladislava Sendeckiego z Atom String Quartet z materiałem z ich wspólnej ostatniej płyty CD.

Koncert odbędzie się w 30. rocznicę upadku muru berlińskiego.

NDR Big Band – orkiestra niemieckiego radia publicznego w Hamburgu, jeden z najlepszych europejskich big bandów jazzowych. Razem z zespołem występowali m.in.: Dexter Gordon, Chet Baker, George Coleman, Dee Dee Bridgewater, Tomasz Stańko, Art Farmer, Clark Terry, Steve Lacy, Abdullah Ibrahim, Don Cherry, McCoy Tyner, Lionel Hampton, Benny Golson, Johnny Griffin, Carla Bley, Richard Galliano, Wayne Shorter. Pierwszy koncert jazzowy orkiestry odbył się w maju 1974 r. w hamburskiej „Fabrik” i od tamtej pory band budował swoją międzynarodową renomę, występując przez te wszystkie lata w Hamburgu, Norymberdze, Berlinie, Salzau, Burghausen i Freiburgu, ale też w Chicago, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, a nawet Pekinie. NDR Big Band bierze też udział w wielu specjalnych projektach artystycznych, które często wychodzą poza ramy muzyki jazzowej, takich jak: „The Theatre Of Kurt Weill”, „Aus der Kürze des Lebens” z wierszami Ernst Jandl’a – specjalnie napisana przez Dieter Glawischnig’a, muzyka Jimi Hendrix’a czy Franka Zappy. Orkiestra od kilku lat z powodzeniem sięga po kompozycje polskich jazzmanów. Jednym z takich projektów była wspólna sesja nagraniowa do programu radiowego NDR z polską gwiazdą jazzowej trąbki Tomaszem Stańko – „The Music of Krzysztof Komeda”, a obecnie jest płyta CD nagrana razem z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim pod tytułem Jazz from Poland.

Vladislav Sendecki – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. W połowie lat siedemdziesiątych założył dwie, dzisiaj kultowe, formacje polskiego jazzu: z Jarkiem Śmietaną – grupę Extra Ball, z Andrzejem Olejniczakiem-zespół Sun Ship.W 1981 roku pianista wyjechał do Szwajcarii, a później do Niemiec. Współpracował z największymi gwiazdami jazzu : od Jaco Pastoriusa i Billy’ego Cobhama po Michaela i Randy’ego Breckerów, Larry’ego Coryella i Michała Urbaniaka. W kręgu jego projektów znaleźli się tacy muzycy, jak Klaus Doldinger, Ray Anderson, Peter Herbolzheimer, Didier Lockwood, Bireli Lagrene, Charlie Mariano, Vitold Rek. Od 1996 roku Adzik Sendecki jest pianistą, kompozytorem i aranżerem słynnej orkiestry radiowej NDR Big Band. W ramach projektów realizowanych wraz z orkiestrą Norddeutscher Rundfunk polski pianista współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami (Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza). Dla orkiestry napisał suitę “Anima Mundi”, syntezę zachwytu artysty dla wielu kultur muzycznych świata. Przygotował zgrabną suitę z wykorzystaniem elektroniki i łączeniem jej z klasycznym brzmieniem big bandu wraz z nawiązaniem do elementów różnych kultur muzycznych (afrykańskiej, japońskiej, hinduskiej, irlandzkiej).Vladislav Sendecki jest niezwykle aktywnym i kreatywnym muzykiem i kompozytorem; jego dyskografia obejmuje kilkadziesiąt albumów, które zawierają całe spectrum artystycznej wizji polskiego artysty ( od jazzu i muzyki klasycznej po fusion oraz ciekawe nagrania z elementami world music ).

Atom String Quartet (Dawid Lubowicz – skrzypce; Mateusz Smoczyński – skrzypce ; Michał Zaborski – altówka oraz Krzysztof Lenczowski – wiolonczela) powstał w 2010 roku i jest jednym z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie oraz należy do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Olga Pasiecznik urodziła się na Ukrainie. Studiowała fortepian i pedagogikę muzyczną w rodzinnym Równem. Studia wokalne odbyła w Kijowskim Konserwatorium, zaś studia podyplomowe w Warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1992 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Ma na swoim koncie szereg liczących się ról, m.in. w operach Monteverdiego, Händla, Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy’ego, Czajkowskiego. Role te przyniosły jej wielkie uznanie krytyki i publiczności. Występuje także w repertuarze kameralnym oraz licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii. Odnosiła sukcesy śpiewając na wielu prestiżowych scenach m.in. Théâtre des Champs-Élysées, Théâtre Châtelet, Salle Pleyel (Paryż), Concertgebouw (Amsterdam), Palais des Beaux-Arts, Théâtre Royal de la Monnaie (Bruksela), Berliner Konzerthaus, Bayerische Staatsoper (Niemcy), Flamandzkiej Operze, Operach Narodowych w Warszawie i Helsinkach.

more

Time

(Saturday) 7:00 pm - 10:00 pm

Location

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Lusławice 250

X