Mateusz Smoczyński & Stephan Braun | Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

mon02oct7:00 pmmon9:00 pmMateusz Smoczyński & Stephan Braun | Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława HubermanaPoland, Częstochowa

Event Details

Mateusz Smoczyński i Stephan Braun są jednymi z najlepszych na świecie muzyków stosujących niekonwencjonalne techniki gry na instrumentach smyczkowych. Ich unikalny sposób gry na skrzypcach i wiolonczeli jest dla nich bardzo charakterystyczny i pozwala im osiągnąć jedyne w swoim rodzaju brzmienie, rytm i groove. Obaj artyści są uznanymi i wziętymi improwizatorami, którzy biorą udział w wielu niezwykłych projektach. Na wspólnej płycie Keep On Turnin’ powracają do muzyki z ich młodości, znajdują się na niej hity z lat 80 i 90-tych takich muzyków jak Stevie Wonder, Brecker Brothers, czy John Scofield.

Mateusz Smoczyński – skrzypek jazzowy, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum wielokrotnie uznawany za jazzowego skrzypka roku. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Rabih Abou-Khalil, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Vladislav Sendecki, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borzym, Grzech Piotrowski i Sebastian Karpiel Bułecka. Nagrał ponad sto płyt. Wielokrotny stypendysta w programie „Młoda Polska”. Jest autorem koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple” (2018), koncertu na skrzypce, saksofon i orkiestrę „2PiX” (2021) oraz koncertu na skrzypce, fortepian i orkiestrę „Fallen Angel” (2022), napisanego dla Janusza Olejniczaka. Jako solista wieokrotnie występował m.in z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Sczecinie, czy Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej. Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego Zbigniewa Seiferta. W roku 2020 została wydana płyta „Speaking Sound”, nagrana w duecie z Joachimem Kühnem dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music. Album ten został uznany przez magazyn DownBeat za jedną z najważniejszych płyt roku. Mateusz Smoczyński tworzy duet z jednym z najwspanialszych wiolonczelistów na świecie – Stephanem Braunem, jest liderem kwintetu, członkiem New Trio oraz współzałożycielem Atom String Quartet, z którym w roku 2011 wygrał konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej. ASQ przez 10 lat działalności otrzymał cztery Fryderyki (po dwa w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej). W latach 2012-2016 Mateusz Smoczyński był pierwszym skrzypkiem w amerykańskim Turtle Island Quartet (zdobywcy dwóch nagród Grammy). W roku 2013 kwartet wziął gościnny udział w nagraniu płyty „After Blue” wokalistki Tierney Sutton. Album ten został nominowany do nagrody Grammy. Rok później swoją premierę miała autorska płyta zespołu – „Confetti Man”, która została uznana przez National Federation of Music Clubs za najlepsze amerykańskie kameralne nagranie roku.

Stephan Braun – absolwent Uniwersytetów Muzycznych w Hamburgu i Berlinie na wydziale klasycznym oraz jazzowym. Wielokrotnie występował z NDR-Bigband, Schauspielhaus Hamburg oraz Berliner Ensamble. Współpracował z takimi artystami jak: Melody Gardot, Nils Landgren, Gil Goldstein, Chris Hinze, Don Thomson, Till Broenner, Giora Feidman i Kristjan Randalu. W roku 2010 zdobył ze swoim Trio pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Bukareszcie. Nagrał kilkadziesiąt płyt, z czego dwie jako lider (The Raid oraz Façon). Miał okazję występować na najważniejszych scenach i festiwalach muzycznych na świecie, m.in. Vienna Opera House, Amsterdam Concertgebouw, Paris Olympia Theatre, Pori Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz Festival i Montreal Jazz Festival. Od 2014 roku Stephan Braun uczy w “Hochschule für Musik, Theater und Medien” w Hanowerze.

more

Time

October 2, 2023 7:00 pm - 9:00 pm(GMT+02:00)

Location

Filharmonia Częstochowska

Wilsona 16

Other Events

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *