MATEUSZ SMOCZYŃSKI & SINFONIA IUVENTUS

sat12mar7:00 pmsat9:00 amMATEUSZ SMOCZYŃSKI & SINFONIA IUVENTUS

Event Details

Wykonawcy
Mateusz Smoczyński | skrzypce
Piotr Baron | saksofon tenorowy
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski | dyrygent

Program
Mateusz Smoczyński
Koncert skrzypcowy „Adam’s Apple”
Koncert podwójny na skrzypce i saksofon tenorowy „2PiX” PRAWYKONANIE

Mateusz Smoczyński należy do najciekawszych muzycznych indywidualności swego pokolenia i czołowych współczesnych skrzypków jazzowych. Jest laureatem prestiżowych nagród, występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie, współpracując z plejadą najwybitniejszych gwiazd jazzowej sceny. Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt. Od kilkunastu lat jest liderem kwintetu, założycielem New Trio oraz współzałożycielem fascynującego Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. Jego debiutancka płyta – Fade In otrzymała Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”; kolejna, Places, również została nagrodzona Fryderykiem, tym razem w kategorii „Jazzowy Album Roku”, po niej nastąpiły zaś kolejne, świetnie przyjmowane nagrania. W roku 2016 Mateusz Smoczyński założył duet ze sławnym wiolonczelistą Stephanem Braunem.
Jest autorem koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w NOSPR. Kompozycji tej zdecydowanie bliżej jest do współczesnych utworów z gatunku muzyki poważnej niż do jazzu, choć pozostawia wykonawcy miejsce na improwizację. Smoczyński, pisząc z myślą o sobie jako wykonawcy, mógł w pełni wykorzystać własne umiejętności i doświadczenia, które zdobył, wykonując różne muzyczne gatunki. W utworze znajdziemy więc oryginalne techniki wykonawcze nieobecne w innych koncertach skrzypcowych. Jedna z części wykonywana jest na bardzo rzadko używanych skrzypcach barytonowych o pastelowym brzmieniu i skali zbliżonej do wiolonczeli. Tytuł utworu aluzyjnie nawiązuje do fascynacji autora muzyką amerykańskiego „maksymalnego minimalisty” Johna Adamsa.
„2PiX” to kolejny symfoniczny utwór Mateusza Smoczyńskiego – koncert podwójny na saksofon tenorowy i skrzypce, który został napisany z inicjatywy wybitnego saksofonisty Piotra Barona, dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Powstał w trakcie pandemii – autor po kilkunastu latach znalazł czas, by ponownie obejrzeć serial „Twin Peaks: Davida Lyncha. Nie nawiązuje bezpośrednio do muzyki Angelo Badalamentiego towarzyszącej kultowemu serialowi, ale został zainspirowany jego treścią. Serial Lyncha pełen jest symboliki, akcentuje zwłaszcza manichejski dualizm dobra i zła – na muzycznym gruncie oddać go można, wykorzystując dwa kontrastujące ze sobą instrumenty: szlachetne i eufoniczne skrzypce oraz drapieżny i groźny saksofon tenorowy. Początek koncertu jest zaproszeniem do wejścia w ten nieco senny i surrealistyczny, z pozoru harmonijny świat; z czasem jednak muzyka nabiera coraz groźniejszego charakteru: sielanka zmienia się w koszmar. Druga część koncertu to opowieść o Laurze Palmer – symbolizuje ją emocjonalna, romantyczna, a zarazem niepokojąca melodia miłosna grana na skrzypcach; końcowe motywy to przejmujący muzyczny obraz jej zabójstwa. Ostatnia, pełna energii i niespodziewanych zwrotów część zawiera fugę jako symbol wielowątkowości i komplikacji serialu; pełna niepokojów i kontrastów, retrospekcji i aluzji muzyka koresponduje z nadrealistycznym światem wykreowanym w fascynującej wyobraźni Lyncha. Tytuł utworu to fonetyczny odpowiednik „Twin Peaks” – tej nazwy nie można było użyć z uwagi na jej prawne zastrzeżenie.
Spotkanie dwóch wielkich indywidualności sceny jazzowej i jej klasycznego pogranicza zapowiada się ogromnie interesująco! Saksofonista Piotr Baron, chociaż znany jest najbardziej z dokonań jazzowych jako założyciel Traveling Birds Quintet, lider licznych zespołów, muzyk współpracujący z najwybitniejszymi artystami tego kręgu w Polsce i za granicą, ma w swym przebogatym dorobku także liczne przedsięwzięcia łączące sfery jazzu i muzyki poważnej, między innymi udział w seriach „Monady” Cezarego Duchnowskiego, poemacie symfonicznym „Sceny z Macondo” Jacka Niedzieli-Meiry czy suicie „Looking for Balance” Krzysztofa Herdzina, a także doświadczenia kompozytorskie. Całość poprowadzi Marek Wroniszewski.

Bilety dostępne wkrótce
Patronat medialny: TVP Kultura, Presto. Muzyka Film Sztuka, POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

more

Time

(Saturday) 7:00 pm - 9:00 am

Location

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

ul. Z. Modzelewskiego 59

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *