Made in JAZZ: AtomStringQuartet-PetrosKlampanis-KristjanRandalu

sat07mar7:00 pmsat9:00 pmMade in JAZZ: AtomStringQuartet-PetrosKlampanis-KristjanRandalu

Event Details

sala: Broadway
wstęp: 40/50 zł, bilety do nabycia online lub w DK Kadr

UWAGA, ZMIANA W PROGRAMIE:
Shai Maestro z powodów rodzinnych odwołał przyjazd z Izraela do Polski. Zastąpi go niemiecko-estoński pianista Kristjan Randalu

Wyjątkowe spotkanie muzyków najwyższej, światowej klasy, zainspirowane przez greckiego wirtuoza kontrabasu Petrosa Klampanisa: “Muzyka klasyczna zawsze była mi bliska. Szczególnie dzieła Beli Bartoka, Ravela i Debussy’ego pisane na kwartety smyczkowe i orkiestry. Ten muzyczny świat do tej pory jest moim głównym źródłem inspiracji. Shai Maestro i Atom String Quartet są idealnym „vehikułem muzycznym” do ponownego odkrywania granic muzyki klasycznej i jazzowej. Granic struktury i wolności, jeśli chcesz. Wiedza, wrażliwość, śmiały sposób myślenia to wspólne cechy muzyków naszej grupy, które są dla mnie ważne przy tworzeniu zespołu.“

Atom String Quartet

Jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce – powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Zespół ma na koncie pięć autorskich płyt, w tym dwie nagrodzone Fryderykami, koncertuje na całym świecie. Kwartet współpracuje z wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny muzycznej, takimi jak Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Kayah, Janusz Olejniczak, Adam Sztaba.

Petros Klampanis

Kompozytor i basista dorastał na greckiej wyspie Zakynthos, otoczony muzyką okolic Morza Śródziemnego i bałkańską muzyką ludową. Zanim pojawił się na nowojorskiej scenie jazzowej, studiował muzykę klasyczną i jazzową w Atenach, Amsterdamie oraz Nowym Jorku., gdzie obecnie mieszka.
Zawsze szuka unikalnych sposobów, by zintegrować elementy wielu gatunków muzycznych, od klasyki po pop. Od 2011 roku jako lider nagrał cztery albumy. Obecnie koncertuje ze swoim trio promując najnowszą płytę w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, EU i Japonii. Występował obok uznanych jazzmanów np. Grega Osby’ego, Jeanea-Michela Pilc’a , Shai’a Maestro, Gilada Hekselmana oraz Snarky Puppy. Koncertuje na całym świecie.

Kristjan Randalu

Kest jednym z najbardziej frapujących muzyków swojego pokolenia – pianistą – solistą, kameralistą, kompozytorem. Jego muzykę Jazz Times nazywa nieopisaną egzotyczną krainą. Z determinacją poszukuje środków artystycznej ekspresji, osiągając to dzięki wysublimowanej technice, ale zarazem unikając pustego popisu. Ujmuje publiczność swoim ciepłem, muzyczną pasją i szczerą osobowością.

Artysta urodził się w 1978 roku w Estonii, ale już jako dziecko wraz rodziną przeprowadził się do Niemiec. Gry na fortepianie uczył się w Kolonii, a następnie w Royal Academy of Music w Londynie i w Manhattan School of Music w Nowym Jorku.

Grał z takimi zespołami jak: Stuttgarter Kammerorchester, Tallinn Chamber Orchestra, London Symphony Orchestra, występował obok takich artystów jak: Dave Liebman, Ari Hoenig, Nguyen Le, Ben Monder, Nils Petter Molvaer, Dhafer Youssef. Pojawiał się na festiwalach muzycznych w Londynie, Paryżu, Madrycie, Stambule. Jego grę oklaskiwano w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Barbican Hall w Londynie oraz Konzerthaus w Berlinie, a ponadto koncertował również w Kanadzie, Korei Południowej, Australii i Izraelu.

Jego liczne nagrania, zarówno solistyczne, jak i w zespołach otrzymały nominację do nagrody Grammy (2006) i tytuł „jazzowego albumu roku” Estonian Music Awards (2012). Wśród nagród, które otrzymał są: Jazz Award Baden-Württemberg (2007), Elion Jazz Award (2011). Otrzymał też estońską nagrodę stypendialną i tytuł Estońskiego Kompozytora Roku 2018.

more

Time

March 7, 2020 7:00 pm - 9:00 pm(GMT+00:00)

Location

Dom Kultury Kadr

Rzymowskiego 32

Other Events