Feldman/Smoczyński/Forte - 3 Jazz Violins

mon01jul8:00 pmmon10:00 pmFeldman/Smoczyński/Forte - 3 Jazz Violins

Event Details

1 lipca w studio koncertowym S5 Radia Kraków o godz. 20.00 wystąpią dwaj zwycięzcy Konkursu Seiferta: doskonale znany polskiej publiczności Mateusz Smoczyński (laureat I nagrody Konkursu Seiferta w 2016 r.) oraz mieszkający na stałe w Nowym Jorku francuski wirtuoz skrzypiec Mario Forte (laureat I nagrody Konkursu Seiferta w 2018 r.). Towarzyszyć im będzie słynny nowojorski skrzypek Mark Feldman, który podczas ostatnich trzech edycji Konkursu Seiferta pełnił rolę jego jurora.
WSTĘP WOLNY – Z A P R A S Z A M Y ❗️ ❗️ ❗️

✅ Mark Feldman – światowej sławy skrzypek jazzowy. Związany z nowojorską sceną jazzową współpracował z Johnem Zornem i jego awangardową wytwórnią Tzadik Records, występując m.in. w słynnych formacjach Masada String Trio, Bar Kokhba, a także projektach z filmową muzyką Zorna. Dokonał ponad 150 nagrań jazzowych, wśród których znalazły się także jego autorskie, wysoko cenione produkcje: „Music for Violin Alone” (Tzadik Records) oraz „What Exit” (ECM). Jego muzycznymi partnerami byli jazzowi giganci, m.in.: John Abercrombie, Kenny Wheeler, John Taylor, Paul Bley, Billy Hart, Lee Konitz, Joe Lovano, Dave Douglas, Richard Galliano, Louis Sclavis, Muhal Richard Abrams, Uri Caine. Jako kompozytor i wykonawca współpracował także z Kronos Quartet oraz WDR Radio Orchestra, a jako muzyk studyjny z Sheryl Crow, The Manhattan Transfer, Dianą Ross czy Carole King.

✅ Doskonale znany polskiej publiczności wirtuoz skrzypiec Mateusz Smoczyński to współzałożyciel i członek słynnego Atom String Quartet. W rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” okrzyknięty został najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym 2017 roku. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek i Sebastian Karpiel Bułecka. Na swym koncie ma kilkadziesiąt płyt, jest także autorem koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku na scenie NOSPR w Katowicach. Wspólnie z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu Koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. W 2016 został zwycięzcą II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.

✅ W tym samym roku trzecią nagrodę Konkursu Seiferta zdobył pochodzący z Algierii, a na stałe mieszkający w Nowym Jorku skrzypek Mario Forte. Tajniki muzyki zgłębiał m.in. w pięciu konserwatoriach, w tym w Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, które ukończył w 2010 r. Studiował m.in. u Didiera Lockwooda, Glenna Ferrisa, Dominique’a Juchorsa i Idy Haendel. Niedługo po ukończeniu studiów uniwersytet w Lozannie zaprosił go do grona swoich wykładowców. I to właśnie w Szwajcarii Forte założył swoją orkiestrę – String Lab Ensemble. Choć w ciągu ostatniej dekady mieszkał i grywał w ponad trzydziestu miastach, swoim domem uczynił Nowy Jork, gdzie współpracuje m.in. z brazylijskim perkusistą Sergio Krakowskim, światowej sławy skrzypkiem Markiem Feldmanem czy izraelską klarnecistką Anat Cohen. W 2018 roku powrócił na Konkurs Seiferta zdobywając tym razem jego główną nagrodę.

Dofinansowano ze środków:
Gminy Miejskiej Kraków
Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Instytutu Francuskiego
STOART
ZAIKS
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

more

Time

(Monday) 8:00 pm - 10:00 pm

Location

Radio Kraków

al. Słowackiego 22