ATOM STRING QUARTET | SINFONIA IUVENTUS | RUBEN SILVA

sat14nov8:00 pmsat10:00 pmATOM STRING QUARTET | SINFONIA IUVENTUS | RUBEN SILVA

Event Details

Wykonawcy:
Atom String Quartet
Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Ruben Silva – dyrygent

Program:
Krzysztof Lenczowski – Koncert poczwórny
Dawid Lubowicz – Why Like This
Michał Zaborski – Journey
Mateusz Smoczyński – Big Bang

Znakomitych kwartetów smyczkowych jest wiele, ale Atom String Quartet – tylko jeden, niepowtarzalny! Zachwycający publiczność i krytyków już od dekady zespół wymyka się wszelkiej tradycyjnej klasyfikacji, gdyż jego działalność to ciągłe poszukiwanie nowych stylów, brzmień, inspiracji. Bywa nazywany „kwartetem jazzowym”, ale nawiązuje także do muzyki tradycyjnej różnych kultur, oczywiście sięga i po komponowaną muzykę nową oraz „klasykę”, na ogół jednak także pokazywaną w nowy i odkrywczy sposób.

Każdy z muzyków ASQ legitymuje się też własnym, ważnym i interesującym dorobkiem solowym, fonograficznym i kompozytorskim. Warto wspomnieć, że wiolonczelista zespołu, Krzysztof Lenczowski, grał w pierwszym, pionierskim składzie nowo powołanej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, od 2008 roku.

Kwartet występuje nie tylko samodzielnie, ale też z imponującą plejadą znakomitych muzyków w najróżniejszych konfiguracjach, także z orkiestrami, między innymi z Leopoldinum NFM, z którą nagrał dwa znakomicie przyjęte albumy: Made in Poland (kompozycje Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Lenczowskiego i Dawida Lubowicza) oraz Supernova, zawierająca premierowe rejestracje kompozycji muzyków kwartetu wraz z Concerto Rosso Hanny Kulenty-Majoor, dedykowany obu zespołom. Obie płyty otrzymały nagrodę Fryderyka.

Niezwykły listopadowy koncert stanowić będzie okazję do prezentacji kolejnych kompozytorskich osiągnięć każdego z muzyków Atom String Quartet, a poprowadzi go Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia. Kształcił się w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego, w 1983 roku został laureatem i otrzymał nagrodę dla najmłodszego finalisty III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Jest szczególnie ceniony jako dyrygent operowy, ma w swoim dorobku prowadzenie wysoko ocenianych spektakli (w tym premierowych) na licznych scenach.

Patronat medialny: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, TVP Kultura, Presto, Polskie Centrum Informacji Muzycznej

more

Time

November 14, 2020 8:00 pm - 10:00 pm(GMT+00:00)

Location

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

ul. Z. Modzelewskiego 59

Other Events