ATOM STRING QUARTET | PENDERECKI

mon19oct7:00 pmmon8:15 pmATOM STRING QUARTET | PENDERECKI

Event Details

Koncert z udziałem publiczności transmitowany na https://livefilharmonia.szczecin.pl.

ARTYŚCI
✪ Atom String Quartet

UTWORY
♬ Krzysztof Penderecki – Capriccio na tubę solo, opr. Krzysztof Lenczowski
♬ Krzysztof Penderecki – Trzy miniatury na klarnet i fortepian: – Miniatura I Allegro (opr. Krzysztof Lenczowski) – Miniatura II Andante cantabile (opr. Dawid Lubowicz) – Miniatura III Allegro ma non troppo (opr. Dawid Lubowicz)
♬ Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową z muzyki do filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” – Menuet I – Menuet II – Aria (opr. Mateusz Smoczyński)
♬ Krzysztof Penderecki – Suita na wiolonczelę solo, – cz. II Serenade – cz. VII Scherzo (opr. Krzysztof Lenczowski)
♬ Krzysztof Penderecki – Preludium na klarnet solo, opr. Mateusz Smoczyński

Atom String Quartet to nie tylko jeden z najważniejszych polskich kwartetów smyczkowych, ale także jeden z najbardziej zaprzyjaźnionych z nami zespołów. W naszej wspólnej historii mamy już rezydenturę artystyczną, udział w kilku projektach, kilkanaście koncertów, a pomysłów na kolejne… kilkadziesiąt! I właśnie owocem tej współpracy jest płyta „Penderecki” – nagrana w przestrzeni Filharmonii w Szczecinie i również przez nas wydana. To program z pogranicza gatunków muzycznych: klasyka i awangarda mieszają się w nim z jazzowym zacięciem i muzycznym eksperymentem.

Zespół sięgnął po muzykę Krzysztofa Pendereckiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora naszych czasów, którego niestety pożegnaliśmy w marcu tego roku. Główną oś programu stanowią utwory kameralne i solowe na instrumenty dęte z młodzieńczego okresu twórczości Mistrza, które przeplatane są „Trzema utworami w dawnym stylu”.

Witalizm, motoryka, energia to podstawowe cechy wybranych dzieł. W naturalny sposób stały się one pretekstem do dalszych poszukiwań kwartetu, który w charakterystyczny dla siebie sposób interpretuje dzieła Pendereckiego, nadając im zupełnie nowy kontekst. Nie brakuje tu z jednej strony szacunku dla materiału nutowego, z drugiej zaś odważnych decyzji formalnych, które stanowią ramy fragmentów improwizowanych.

Atom String Quartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Cairo Jazz Festival, Katara European Jazz Festival, Festival Veranos de la Villa Madrid, Gaume Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Jazzycolors Festival Paris, Salzburger Festspiele, Jazz Jamboree i Solidarity of Arts. Atom String Quartet jest także pierwszym polskim zespołem, który dwukrotnie wystąpił na europejskich targach jazzowych jazzahead! w Bremie (2015 i 2018). Album „Penderecki” jest już piątym w ich karierze – poprzednie krążki wielokrotnie zdobywały nominację i nagrody „Fryderyk”.

Jak napisano w „JazzPress”: „»Penderecki« to płyta, która w idealny sposób równoważny materiał wyjściowy i zamysł jego autora z charakterystycznym brzmieniem Atom String Quartet, fantastycznymi improwizacjami i chęcią przedstawienia swoich świeżych pomysłów. Wyjście do własnej muzyki z pułapu utworów człowieka tej miary co Penderecki wymaga nie tylko odwagi, ale przede wszystkim wielkich umiejętności i wyobraźni. Kwartet po raz kolejny udowodnił, że zarówno własne kompozycje, jak i mierzenie się z dziełami największych potrafi przekuć w sukces”.

Partnerem koncertu jest Szczecińska Izba Adwokacka.

Realizacja video: SeeTV

more

Time

October 19, 2020 7:00 pm - 8:15 pm(GMT+00:00)

Location

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

ul. Małopolska 48

Other Events