october, 2019

sun20oct8:00 pmsun10:30 pmAndrzej Kowalski Quartet feat. Mateusz Smoczyński "Abstrakt"

Event Details

Ostatni koncert kwartetu Andrzeja Kowalskiego w ramach październikowej trasy promującej debiutancki album „Abstrakt”, wyjątkowo z gościnnym udziałem wybitnego skrzypka- Mateusza Smoczyńskiego. To jedyny koncert w takim składzie, muzycy wykonają autorskie kompozycje w wyjątkowych aranżacjach przygotowanych specjalnie na ten koncert. Nie może Was zabraknąć!

Kwartet:
Andrzej Kowalski Quartet to zespół złożony z muzyków zamieszkałych w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Zespół wykonuje autorskie kompozycje lidera będące wypadkową jego muzycznych fascynacji. Choć utwory są osadzone w stylistyce jazzowej, słychać w nich elementy innych gatunków takich jak muzyka klasyczna, muzyka elektroniczna, minimalizm czy rock.
Grupa ma na swoim koncie występy na zagranicznych festiwalach jazzowych “Dobro Jazz” w Rumunii oraz “Art Jazz” na Ukrainie. W bieżącym roku zespół został laureatem programu “Jazzowy debiut fonograficzny” organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, w związku z czym 15 czerwca ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana “Abstrakt” Koncert premierowy albumu odbył się na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Oprócz tego zespół ma na swoim koncie Grand Prix XXI
Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 55 Santander Jazz nad Odrą. Drugi, tym razem koncertowy album zespołu pt: “Live at Radio Katowice” został wydany przez Polskie Radio i dołączony do wrześniowego numeru Jazz Forum.

Mateusz Smoczyński – skrzypek jazzowy, kompozytor, członek Atom String Quartet, lider własnego kwintetu i wykładowca. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum został uznany za jazzowego skrzypka roku 2017. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Rabih Abou-Khalil, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Vladislav Sendecki, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borzym, Grzech Piotrowski i Sebastian Karpiel Bułecka. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Atom String Quartet za albumy „Fade In” oraz „Places” został nagrodzony Fryderykami w kategorii Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku, a za płyty “Made in Poland” oraz “Supernova” Fryderykami w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca oraz Album Roku Muzyka Współczesna. W latach 2012-2016 Mateusz Smoczyński był pierwszym skrzypkiem w amerykańskim Turtle Island Quartet (zdobywcy dwóch nagród Grammy).

Opinie:

“Andrzej Kowalski to bardzo uzdolniony gitarzysta i kompozytor. Jego spojrzenie na muzykę jest szerokie, a frazy, które gra, zaskakują świeżością i kreatywnością. Trzymam kciuki za jego artystyczną przyszłość, w przekonaniu, że nieraz pozytywnie zaskoczy nas klasą swoich twórczych poszukiwań.”
-Marek Napiórkowski

“Jeśli tylko otrzyma taką możliwość Andrzej Kowalski nie jeden raz zaskoczy polską scenę muzyczną, a jego kompozycyjny gust i etos pracy pokaże owoce w postaci międzygatunkowych arcydzieł. Andrzej Kowalski to zapowiedź nadchodzącej nowej fali tsunami w polskim jazzie, która, jeśli będziemy nieostrożni — może złapać nas z zaskoczenia. Nie dajmy się zaskoczyć, posłuchajmy różnorodnych inspiracji zawartych na jego bardzo ciekawej płycie “Abstrakt”. Przywitają nas nie tylko dźwięki gitar i syntezatorów, ale też naprawdę wybitni instrumentaliści grający na kontrabasie, saksofonie i perkusji. Polecam.”
-Nikola Kołodziejczyk

Posłuchaj:
https://www.youtube.com/watch?v=az1yNIAxNmw&list=PLmnNLBUsDb-DFS4tSy9PWcqz2n7pfigyY&index=2&t=0s

Serwisy streamingowe:
https://ampl.ink/WjmkK

more

Time

(Sunday) 8:00 pm - 10:30 pm

Location

Six Seasons

ul.Franciszka Klimczaka 15

X