Najnowszy album Joachima Kühna i Mateusza Smoczyńskiego – „Speaking Sound” – otrzymał 4 gwiazdkową recenzję w magazynie DownBeat, najbardziej renomowanym czasopiśmie o tematyce jazzowej.

W muzyce nie często spotyka się prawdziwą chemię. W większej grupie łatwiej jest przykryć jej niedostatek. Jako duet instrumentalny, pianista Joachim Kühn i skrzypek Mateusz Smoczyński są zupełnie bezbronni. Dziewięć utworów starannie wyselekcjonowanych z czterogodzinnego maratonu nagraniowego, jest popisem wykonawstwa pełnego pasji, lecz bez krzty przesady i swobody bez odrobiny odrętwienia.

Kühn i Smoczyński weszli w ten projekt z pewnymi wytycznymi, jak również z jakimś materiałem do pracy. Napisali większość utworów na „Speaking Sound”, ale także świetnie wykorzystali niektóre z instniejących kompozycji. Z takimi emocjami „I’m Better Off Without You” Rabih Abou-Khaliliego wydaje się wręcz operowe, a ujęcie ormiańskiej melodii „No. 40” skomponowanej przez Georgija Gurdżijewa dzięki delikatnie budowanemu napięciu w wykonaniu Smoczyńskiego, przynosi słodki ból nostalgii.

Oryginalne kompozycje sprawiają wrażenie wyimprowizowanych, opartych na swoich tytułach jako źródle inspiracji. Na przykład w „Love And Peace” Kuhn prowokuje małymi seriami dźwięków, tak że jego muzyczny partner jakby zatrzaskuje się w nie i podąża za nim. Galopują razem, po czym wpadają w piękną, ale przyprawiającą o zawrót głowy kłótnię. Zamykający utwór „Paganini”, póki co najszybszy moment na płycie, brzmi jak połączenie fragmentów kompozycji tytułowego bohatera, radośnie zatrzymujących się i przeskakujących przez pobłyskującą klawiaturę Kuhna.

Jeśli to tylko fragment tego co ci dwaj muzycy zarejestrowali podczas długiego popołudnia w kwietniu ubiegłego roku, to słuchacze mogą mieć tylko nadzieję, że będą mogli zagłębić się w tę sesję przy kolejnym wydawnictwie.

Robert Ham

DownBeat (02/2020)

⭐⭐⭐⭐