W styczniowym Jazz Forum ukazała się recenzja z pierwszego występu Atom String Quartet. Koncert odbył się 8 stycznia w Lokalu Użytkowym w Warszawie na ul. Brzozowej 27.

Prawdziwie i jazzowo improwizujący kwartet smyczkowy? Nie wiem ile jest takich kwartetów na świecie, ale z pewnością bardzo mało. Kiedys wraz z Krzysiem Herdzinem zachwycaliśmy się zespołem Turtles Island (kwartet muzyków, którzy ukończyli nowojorską Juilliard School of Music) i chyba do dziś są oni najbardziej znanym tego typu zespołem. Kiedyś bez wahania zaryzykowałbym twierdzenie, że są najlepsi na świecie.

Od kilku dni nie jestem już tego taki pewien. Jest juz polski jazzowy kwrtet smyczkowy – co najmniej tak dobry jak Turtles Island. Wszyscy są absolwentami warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wszyscy (!) wspaniale improwizaują. Niektóre nazwiska są już dobrze znane naszym jazzfanom. Atom String Quartet występuje w składzie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczynski – skrzypce, Michal Zaborski – altówka, Krzysztof Lenczowski – wiolonczela.

Akustyczny, bez żadnych wzmacniaczy i przystawek, zespół smyczkowy to jest coś niesłychanie oryginalnego! Dopiero rozpoczął karierę wspaniałym, owacyjnie przyjętym koncertem 8 stycznia br. w warszawskim klubie (Lokal Użytkowy, ul. Brzozowa 27). Usłyszeliśmy ciekawe, niespotykane i szlachetne brzmienie, precyzję wykonania, znakomite kompozycje i aranżacje.

Atom String Quartet - recenzja Jazz Forum