FacebookTwitter

Tribute to Seifert

By on Lip 31, 2014 | 0 comments

New Trio wystąpi 31 lipca w łódzkim Klubie Wytwórnia ze specjalnym programem poświęconym Zbigniewowi Seifertowi. Koncert odbędzie się w ramach VII Letniej Akademii Jazzu. Obok braci Smoczyńskich na perkusji wystąpi gość specjalny – Michał Miśkiewicz.

New Trio w Moskwie

By on Lip 2, 2013 | 0 comments

New Trio wystąpi 26 lipca na Hammond Jazz Festival w klubie Igora Bitmana w Moskwie. Koncert ten będzie rosyjską premierą płyty “Perpendicular Realities”.

Recenzja płyty “Perpendicular Realities” na blogu Adama Barucha

By on Cze 16, 2013 | 1 comment

Jest to drugi album zespołu New Trio, który składa się z polskich braci: Jana Smoczyńskiego, który gra organach Hammonda i skomponował tu większość muzyki, Mateusza Smoczyńskiego, który gra na skrzypcach oraz rosyjskiego perkusisty Alexa Zingera. Album zawiera dwanaście autorskich kompozycji, z których siedem zostało skomponowanych przez Jana, a pozostałe pięć przez wszystkich członków tria.

Estetycznie muzyka kontynuuje dokładnie od momentu, w którym kończy się ich oszałamiający debiut i zawiera więcej tego samego unikalnego brzmienia, które istnieje tylko w obrębie instrumentów – Hammond / skrzypce / perkusja i które ma kilku poprzedników, większość francuskich, gdzie skrzypce mają ugruntowaną pozycję jako instrumentu wiodącego. Rewelacyjne trio Jean-Luc Ponty / Eddy Louiss / Daniel Humair od razu przychodzi na myśl jako punkt odniesienia. Ta sama atmosfera “retro”, która charakteryzowała debiutancki album, ale utrzymuje się również tutaj. Przez to najnowszy album traci nieco na efekcie zaskoczenia, który toważyszył przy debiucie.

Ale zaskoczeni, czy nie, słuchacze znajdą tu wszystkie składniki, które sprawiają, że muzyka jest świetna i warto jej posłuchać: wspaniałe kompozycje i pierwszej klasy wykonianie. Mimo, że dobrze osadzone w ramach głównego nurtu jazzu, to muzyka trzyma słuchacza na krawędzi i nigdy nie jest oczywista, czy jawnie przewidywalna, głównie z podejscia intelektualnego i emocjonalnego. Zróżnicowane tempa ukazują przegląd kompozycyjnych narzędzi, które działają tutaj bardzo skutecznie.

Jeśli chodzi o wykonanie, to album przepełniony jest niesamowitą grą skrzypka. Mateusz po prostu gra po wirtuozowsku od samego początku do końca. On szybko stał się jedenym z czołowych skrzypków nie tylko w Polsce, ale teraz również na skalę światową i z pewnością zajdzie daleko. Ale zarówno Jan i Alex nie pozostają daleko w tyle, a ich wkład na każdym kroku jest na najwyższym poziomie.

Ogólnie jest to wspaniały kawałek muzyki i godna kontynuacja ich debiutu. Przeszli próbę nieszczęsnego “drugiego albumu” śpiewająco i teraz mają czystą kartę, aby kontynuować tę drogę tak daleko jak tylko mogę to sobie wyobrazić. Zarówno koneserzy skrzypiec jak i organów Hammonda będą absolutnie uwielbiali ten album od początku do końca. Szczerze polecam każdemu entuzjaście Jazzu.

Nie zapominajmy też, że Jan Smoczyński jest nie tylko wspaniałym muzykiem, ale także jednym z najlepszych (jeśli nie najlepszym) inżynierów dźwięku w Polsce. Jego legendarne Studio Tokarnia, gdzie ta płyta została nagrana, jest jednym z najlepszych w Europie. Powstaje tu mnóstwo albumów o niezwykłej jakości dźwięku. Czapki z głów!

— Adam Baruch, The Soundtrack Of My Life

Recenzja płyty “Perpendicular Realities” w Jazz Forum

By on Cze 6, 2013 | 0 comments

New Trio to już uznana na naszym jazzowym rynku firma. Tandem Smoczyńskich dopełniony grą najpopularniejszego rosyjskiego perkusisty Alexa Zingera nie sili się na oryginalność, a w sposób kreatywny kontynuuje to, co znamy z poprzedniej, nominowanej do Fryderyka płyty “Simultaneous Abstractions”.

W tej muzyce wygrywa duch spontanicznej improwizacji, czego autorzy nie kryją przyznając, że znaczna część materiału to efekt kolektywnych eksperymentów. I super, bowiem właśnie ten tak istotny element – radość wspólnego grania, współudział w tworzeniu decydują o walorach albumu.

To, co rzuca się nam “na uszy” przy pierwszym przesłuchaniu, to fakt, iż muzycy z przysłowiowego niejednego kotła muzykę wchłaniali, co sprawia, że zarówno tematy mainstreamowe (Emotions), jak i podszyte duchem latino (My Deal) wypadają solidnie. Zdumiewająca jest również demokracja w zespole, która sprawia, że nie można tych muzyków traktować w kategoriach akompaniator – solista, bowiem każdy z instrumentów budyje tutaj swój filar, a na wszystkich trzech opiera się cała zdumiewająco intrygująca koncepcja zespołu.

Połączenia Hammonda z brzmieniem skrzypiec nie należy – delikatnie mówiąc – do najpopularniejszych. Okazuje się, że wypada ono tak samo ciekawie w swingującej konwencji, jak i w sonorystycznych zabawach, jak choćby na końcu płyty. Fajnie wypadają też odważne przetworzenia barwy skrzypiec, dzięki czemu trio z łatwością zmienia koncepcję brzmienia, a to czyni tę muzykę jeszcze atrakcyjniejszą dla słuchacza. Zespół zabiera nas we frapującą podróż, a radość grania udziela nam się bardzo szybko. Słychać też, że mamy do czynienia z rodzajem materiału wyjściowego, który w kontakcie z publicznością będzie rósł jak przysłowiowe ciasto na drożdżach.

Popis dwunarodowego tria to przykład, jak z prawej strony Atlantyku można tworzyć rzeczy niczym nie ustępujące jazzowy z lewej strony tego oceanu. Ale czemu się dziwić, skoro europejska wiolinistyka to kanon jazzowej szkoły gry na tym instrumencie, a swobodne balansowanie między gatunkami i koncepcjami podparte wiekami naszej muzycznej tradycji musi przynosić owoce.

Piotr Iwicki, Jazz Forum

Płyta “Perpendicular Realities” dostępna w sprzedaży sklepowej!

By on Cze 5, 2013 | 0 comments

Najnowsza płyta New Trio dostępna jest już w sprzedaży sklepowej! Dystrybucją na terenie kraju zajmuje się firma Fonografika. Od kilku tygodni można również nabyć album drogą internetową w iTumes, Amazonie oraz CD Baby.

Płyta Perpendicular Realities już dostępna!

By on Maj 16, 2013 | 0 comments

Najnowsza płyta New Trio już dostępna w sprzedaży cyfrowej! Zapraszamy do sklepów internetowych iTunes oraz CD Baby. Płyta pojawi się również w dystrybucji fizycznej już w czerwcu! Perpendicular Realities jest naturalną kontynuacją myśli z pierwszego albumu New Trio – Simultaneous Abstractions. Najnowsza płyta stylistycznie znajduje się gdzieś pomiędzy europejską muzyką improwizowaną, free jazzem oraz rockiem. Jednak to wszystko zostało głęboko zakorzenione w tradycji amerykańskiego jazzu. Zespół wykonuje własne kompozycje, a także, przy niezwykłej chemii i porozumieniu, zapuszcza się w rejony pełnej improwizacji (część utworów, tak jak na pierwszej, tak i na drugiej płycie, powstała własnie w ten sposób). Pierwszy album zespołu – Simultaneous Abstractions – został nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut Roku oraz zdobył wiele pozytywnych...

X